Przed zabiegiem

Niezależnie od tego z jakim problemem zgłasza się pacjent musimy ustalić ogólny stan zdrowia. W tym celu lekarz zbiera wywiad – czyli uzyskuje od pacjenta wiedzę na temat przebytych przez niego chorób i zabiegów oraz czy aktualnie przyjmuje jakieś leki. Ważne jest, czy w okresie ostatnich 6 miesięcy nie było leczenia izotretynoiną doustną (Aknenormin, Izotek, Curacne, Axotret, Isoderm itd.),

Przygotowanie

Zasadniczo -aby przystąpić do jakiegokolwiek z proponowanych zabiegów pacjent powinien być ogólnie zdrowy, jeżeli choruje na jakieś choroby przewlekłe- powinny być one uregulowane lekami.

Gorączka, stan zapalny, u kobiet- pierwszy dzień miesiączki- są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do konkretnego zabiegu z użyciem jakiejś substancji podawanej jest uczulenie na daną substancję, a także nadczynność tarczycy, szczególnie jeżeli chodzi o zabiegi laserowe. Jeżeli w miejscu wykonywania zabiegu widnieją chorobowe zmiany skórne – szczególnie o charakterze ostrym (opryszczka, zmiany ropne, zmiany wypryskowe, pęcherze itp.) -jest to też powód do przełożenia zabiegu na termin po wyleczeniu zmian. W przypadku opryszczki (Herpes simplex) niekiedy stosuje się profilaktyczne podawanie acyklowiru w celu zapobieżenia wysiewowi po zabiegu.

Zabiegi laserowe

  • zabiegi na naczyniach, depilacja laserowa- istotne jest, aby nie przebywać na słońcu czy w solarium przynajmniej na 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem, osoba poddająca się zabiegowi nie powinna też być w żaden sposób nadwrażliwa na promienie świetlne/laserowe.
  • zabiegi z zastosowaniem lasera CO2– przy usuwaniu pojedynczych zmian bezwzględna ochrona przed słońcem w okresie poprzedzającym zabieg nie jest konieczna, ale nie jest wskazane wykonywanie w ogóle zabiegów w okresie opalania się na słońcu czy solarium (czy to zabieg laserowy czy chirurgiczny albo inny np. estetyczny) ze względu na fakt, że słońce zawsze pogarsza efekty wykonywanych zabiegów, skraca czas ich utrzymywania się, a u osób wrażliwych może wywołać dyschromie/przebarwienia skóry.
  • zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 frakcyjnego