Dermatologia jako nauka to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami skóry, włosów paznokci, niekiedy śluzówek i tkanki podskórnej. W ramach specjalizacji medycznej obejmuje też dział dermatologii estetycznej, co jest też ujęte w pytaniach do egzaminu specjalizacyjnego.
Dermatologia estetyczna to dość prężnie rozwijająca gałąź medycyny, która odpowiada na pewne zaistniałe zapotrzebowanie pacjentów borykających się z problemami skórnymi, z którymi „zwykła” dermatologia już sobie nie radzi. Jest częściową alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej, mniej inwazyjną, a efekty są bardziej naturalne. Chodzi tu głównie o poprawę wyglądu skóry. Można w takim momencie powiedzieć – no dobrze, ale przecież leczenie dermatologiczne też prowadzi do poprawy wyglądu skóry… – i tak, i nie. Leczenie dermatologiczne ma za główny cel zlikwidowanie – lub opanowanie schorzenia, – natomiast nieszczególnie przejmuje się skutkami estetycznymi- często trwałymi – które pozostają po chorobie. Dermatologia estetyczna idzie dalej – zajmuje się w szerokim zakresie poprawą wyglądu skóry – trądzikowej, starzejącej się, z przebarwieniami, usuwaniem zmian naczyniowych nie tylko na twarzy, ale też i na nogach, ponadto walczy ze zbędnym owłosieniem, bliznami np. po trądziku, urazach, operacjach – co umożliwiają najnowsze zdobycze techniki – lasery. Dermatologia estetyczna jest dyscypliną w dużym zakresie zabiegową. Jest zazwyczaj praktykowana przez wykwalifikowanych w tym właśnie kierunku lekarzy, chociaż nie brak szarlatanów podszywających się pod medyków, dlatego należy być ostrożnym w doborze gabinetów. Trzeba też pamiętać, że działalność taka jest stricte działalnością medyczną, chociaż niektórym osobom myli się ona z kosmetyką lub kosmetologią. Poza dokładnym przyjrzeniem się całej strukturze skóry i określeniu sposobu jej pielęgnacji wkracza w sposób bardziej agresywny niż zabiegi kosmetyczne w poprawę tej struktury, a dzięki temu efekty mają szansę być naprawdę trwałe. Jeżeli w danym momencie mamy do czynienia z problemem medycznym- doprowadza się najpierw do jego ustąpienia a dopiero w drugim rzędzie do korekty trwałych zmian morfologicznych w zakresie skóry.
Najnowsze technologie będące w naszym zastosowaniu, wieloletnie doświadczenie i wiedza medyczna przez nas posiadana stanowią podstawę naszej skuteczności.
Anita Jabłonowska-Kosek